Naše první ostrá dražba na portále exdražby.

Již delší dobu Vás na našich webových stránkách v rubrice DRAŽBY informujeme o aktuálně probíhajících dražbách, bohužel nedobrovolných, nařízených některým z exekutorských úřadů. Pro dlužníka je to svým způsobem pohroma, pro mnohé výhodná investiční příležitost. Máme však pro Vás dobrou zprávu, budeme se věnovat též dražbám jiným, a nebudou chybět ani dražby dobrovolné.Bez názvu

Jak je patrné z pod rubriky Aktivní nemovitosti jako zdroj příjmů, nabízíme spolupráci drobným investorům, kteří jsou přesvědčeni, tak jako i my, že nemovitosti jsou jednou z nejvýhodnějších a také bezesporu nejbezpečnějších příležitostí, jak zhodnotit volný finanční kapitál. Minimálně je však vhodné své portfolio o takový investiční instrument rozšířit.

Naše služba pro Vás spočívá v úkolu vytipovat a vyhledat na různých portálech vhodnou nemovitost coby investiční příležitost, ze stavebně technického a ekonomického hlediska zdůvodnit, proč si myslíme, že tomu tak je, a v okamžiku dražby Vás podle předem sjednaných podmínek a pravidel zastupovat. Ideální je elektronická dražba, kde odpadnou jisté náklady, především spojené s cestováním, popřípadě s předchozí prohlídkou, pokud je vůbec možná. Tipujeme proto především bytové jednotky a pozemky, které není zapotřebí detailně vidět, ale lze se o nich mnohé dozvědět z přiloženého znaleckého posudku. Také jsou zde naše nezanedbatelné zkušenosti z realitní praxe za dlouhých 16 let. Velkou výhodou našeho sortimentu je, že byt či pozemek můžete koupit kdekoliv resp. v jakýmkoliv městě, pokud investici zrovna neplánujete pro účely vlastního bydlení. My se v současnosti zaměřujeme na Jihočeský kraj, ale v budoucnu též na Prahu a jiná zajímavá města či lokality.

Teď však k naši první dražbě. Klient disponuje částkou okolo 1,5 mil. Kč a původně hodlal koupit větší byt a ten pronajmout za účelem zisku. My jsme mu však doporučili koupi nemovitost v podobě menšího bytu, který lze po určitých dílčích úpravách vylepšit a následně daleko lépe pronajmout. Z ekonomického hlediska je totiž výhodnější pronájem menších bytů s dispozicí 1+kk, 1+1 a 2+kk. Je to zřejmé z poměru částky určené za nájem a částky, kterou je třeba hradit služby spojené s užíváním bytu. Tento poměr je výrazně příznivější u malometrážních bytů. Navíc má klient možnost koupit za ty peníze byty dva a tedy svůj zisk navýšit. Nájemce totiž nezajímá, kolik uhradí za nájem, ale kolik ho bude stát celkové užívání bytu. Tedy i se službami, kolik vytáhne z kapsy. U větších bytů jsou náklady za služby vzhledem k jejich rozloze a většímu počtů uživatelů samozřejmě vyšší.

Náš tip padl na dražbu bytu 1+kk o výměře cca 32 m2, což není vlastně na garzonku až tak málo. Byt je situovaný v panelovým domě, který prošel určitou revitalizací, s adresou ne nijak zajímavou, na Sídlišti nad Lužnicí v Táboře. Tedy na Sojčáku.

Když jsem studoval znalecký posudek o ceně nemovitosti, málem jsem spadl se židle. Stanovený odhad tržní ceny 771.000,- Kč svědčí o diletantství a naprosté neznalosti cenové mapy dané lokality. Cena za m2 vychází na neuvěřitelných 24.000,- Kč. Když si k tomu připočítáte částku za daň z nabytí nemovitosti, kterou musí dražitel uhradit, jsme někde na 800.000,- Kč. Proti takovému znaleckému posudku musím protestovat. Koupit byt 1+kk na Sojčáku, kde je hlava na hlavě a nemáte ani kde zaparkovat, a dát za něj ještě k tomu 800 tis. Kč, to by udělal nejspíš snad jenom blázen. Naštěstí jde pouze o cenu hypotetickou, a až dražba ukáže, jak to s tou tržní cenou vlastně je. Štěstí, že se začíná dražit na 60% odhadní ceny. Jinak by veškerá snaha samozřejmě neměla pražádný efekt a tedy ani význam.

V 11,00 hod. dne 28.2. dražba začala. Přiznám se, že jsem pociťoval jisté nepříjemné napětí, přestože jsem si před tím potřebné materiály, jako příslušná zákonná ustanovení, různé dražební řády, průběh dražeb  a samozřejmě také konkrétní dražební vyhlášku, nastudoval.

Přihazoval jsem jako první za nulu pro potvrzení ceny 514.000,- Kč. Brzy jsem zjistil, že dražíme pouze 3 zájemci. Každý má své přidělené číslo. Po druhém příhozu jsme zůstali pouze dva. Tak to není vůbec špatné, predikoval jsem o tuto dražbu daleko větší zájem. To by mohlo vyjít, říkal jsem si v duchu a byl rozhodnutý, že dám svému sokovi jasně najevo, že peníze máme a ve dražbě zvítězíme. Navíc čekat jen tak bez příhozů 2 hodiny je ve dvou nuda.

DR1a

S klientem jsme se již při předchozím jednání shodli na maximální ceně, do které v dražbě půjdeme. Ta částka byla 620.000,- Kč, což pro mého klienta znamenalo i s daňovou povinností návrat investice cca za 12 let. Splácet takovouto investici déle bych z hlediska její výhodnosti a  charakteru ani nedoporučoval. Chceme přece koupit lépe než dobře, že? Moje přípustná hranice však byla o 20 tis. Kč nižší. Více než 600.000,- Kč za garzonku na Sojčáku bych fakt nedal. Necelých 19.000,- Kč za metr čtvereční je na tuto lokalitu stejně více než dost. Ale budiž.

Příhozy nabraly na tempu a intenzitě. Ve čtvrté minutě přihazuje soupeř, budu mu říkat č.39, 5.příhozem 10 tis. Kč a cena je rázem na 529 tisících. Ale nic se zatím neděje. Potřebuji zjistit, jak na tom 39 je, a začínám přihazovat po pěti tisících. 39 hned vzápětí kontruje tisícovkou. Zatím se drží, je vidět, že o byt má stále zájem, ale nechce se mi věřit, že až tak velký. Když se začne cena nebezpečně šplhat k hranici 590.000,- Kč, začínám mít neblahý pocit, že to 39 myslí s koupi bytu doopravdy vážně. Zmírním tempo a přihazuji po tisícovce. V 30. příhozu zkouším poslední pokus, jak se soupeřů zbavit (29. příhozem se totiž znenadání projevil další dražitel č. 99), a přihazuji 5.000,- Kč. Rázem jsme na ceně 598.000,- Kč. Co bude teď, když se blíží magická hranice 600.000,- Kč? Přece za obyčejnou garzonku takové prachy nedají, říkám si. Třicet devítka přihazuje tisíc a vzápětí 99 dalších tisíc. Čas 11:34.07 a cena je tam, kde jsem tajně očekával, že zůstanu sám. Do konce dražby ale zbývá ještě skoro hodinu a půl. Co teď ? Volám klientovi a radíme se, jestli chce v dražbě pokračovat. Také je překvapený, vždyť cena po 30-ti příhozech vyskočila na 600 tis. korun a konec je v nedohlednu. Ještě 2x přihodím a sleduji, jak se perou 39 s 99. Každý po tisícovce pokračuje dál. Va 12:38 přihazuji naposledy tisícovku a jsme na 617.000,- Kč. Č.39 vzápětí kontruje, jako obvykle dává tisíc a jsme na 618.000,- Kč.

Vyhlašuji klid zbraní a vyčkávám na posledních 5 minut dražby, kdy očekávám pořádný šrumec. Naděje, že byt vydražíme právě my, jsem se již jaksi vzdal. Číslo 39 je pořádný vlčák, celou dobu cení zuby a je vždy o krok vepředu. Netuším, kolik chce za byt dát, ale asi hodně.

Ve 12:56:11, pár minut před koncem dražby,  přihazuji z povinnosti poslední tisícovku, abych z boje odešel s čistým štítem. Přistupuje další dražitel č. 21 a zvyšuje o 1000 na cenu 620.000,- Kč. A je to tady !! Třicet devět přihazuje rovnou 12 tis. korun!. Č. 99 zvyšuje ve 13:00:39 o tisíc na 633.000,- Kč. Třicet devítka mu jde vzápětí po krku a ve 13:01:02 hod. navyšuje na 634.000,- Kč. A potom se nejspíš zcela ZBLÁZNÍ !! Během jedné minuty, jakoby smyslů zbavený, vždy cca po 5-6 vteřinách,  sedmi příhozy vysype z kapsy DALŠÍCH neuvěřitelných a zbytečných 28 tisíc korun a to v době, kdy i ten poslední dražitel to na 633.000,- Kč již zcela evidentně vzdal, protože usoudil, že dávat za obyčejnou panelákovou garzonku takový  majlant, je opravdu velká pitomost. Po dalších 5 minutách, kdy již všichni dávno odpadli, 39 nepochopitelně přihazuje v 55. příhozu posledních tisíc, aby se ve 13:11:28 hod. radoval, že mu dražebník za 663.000,- Kč garzonku přiklepl. Ale přejme úspěch druhým. Sláva vítězům, čest poraženým.

drazba

Nebudu samozřejmě jméno vítěze sdělovat, ale jen tak pro zajímavost, ten šíbr je z Prahy. Ať si kdo chce o tom myslí, co chce, mě je to jasné..

01.03.17. Kamil.